Ev hanımlarına çalışmadan emeklilik hakkında yanlış bilgiler

Bugün bir çok haber sitesi ev hanımlarına çalışmadan emeklilik  veya ev kadınlarına emeklilik  başlığı altında yazılar yayınladı. Özellikle büyük gazeteler bu haber için yarıştığını gördüm . Haberi okuyunca şaşkına döndüm . Yıllardır uygulanan isteğe bağlı sigortalılığı almışlar ev hanımlarına yamamışlar hayal satmışlar.

İşin esası şu : Bir çok kişi belli şartlarda isteğe bağlı sigortalı olabiliyor. Çalışmayan ev hanımlarına mahsus bir şey değil.  İşin garip tarafı da isteğe bağlı sigorta ödeyince emeklilik şartları da ağırlaşıyor. Çünkü bağkurlu olarak kabul ediliyor. Kanun koyucu  özde Bağkurluları işveren kabul ettiği için emekliliklerini de zorlaştırmış dolayısı ile isteğe bağlı olanlar içinde durum aynı . Eğer ev hanımının 2008 öncesi sigorta girişi varsa bu kişi 3,5 yıl isteğe bağlı prim öderse artık bağkurun şartlarına tabi oluyor. Dolayısı ile emekliliği de zorlaşıyor. Hem prim hem de gün sayısı hususunda daha dezavantajlı duruma düşüyor. Ev hanımlarına gidin daha zor şartlarda sgk dan emekli olun yazısını adeta müjde olarak veriyorlar.

Bugün itibariyle çalışmayan ev hanımlarına özel bir durum yok. Ama torba Kanunlarla belki bir avantaj gelebilir . İhtimal ise çok düşük . Şarta bağlı olumlu kanunlar çıkabilir. Doğum borçlanması veya gün satınalma gibi . Başkada herhangi bir şey olmaz.

Şunu da eklemek isteriz ev hanımlarının  maddi durumları iyiyse emeklilik planı yaptırıp isteğe bağlı sigortalı olmaları gelecekte onlar için bir avantaj.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com