Anlaşmalı boşananların aldıkları maaşı sgk geri alır mı

Anlaşmalı boşananların aldıkları maaşı sgk geri alır mı ?

SGK  babadan veya anneden maaş almak için anlaşmalı muvazaalı boşananların haksız yere aldıkları maaşı geri ister. Bu muvazalı boşanmada eşler birlikte yaşıyor olması gerekir. 5510 sayılı kanun 01.10.2008 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği için bu kişilerin sözü geçen tarihten sonraki aldıkları maaş geri istenebilir. Bu tarihten önceki dönemlerde Kanun maddesinin yürürlükte olmaması nedeniyle mahkemeler SGK nn geriye yönelik ödedikleri maaşların istenilmesi ile ilgili miktarları iptal etmektedir.

5510 sayılı Kanunun 56. maddesinde Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır denilmektedir.

96.madde ise yersiz ödemelerin geri alınması ile ilgilidir.



2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir