sigortasız işçi çalıştırma cezası

Sigortasız işçi çalıştırma cezaları 2017 yılı için aşağıdaki hususları kapsar. SGK müfettişi veya SGK denetmeni sizi denetime aldıysa veya mahkeme kararı ile sigortasız işçi çalıştırdığınız tespit olursa cezalarınız şu şekilde olur .

Sigortasız işçi kayıt dışı olduğundan bazı belgeler düzenlemediğiniz ve bazı yasal belgeleri eksik düzenlediğiniz anlaşılır.

Bu durumda işe girişten dolayı bir işçi için asgari ücretin 2 katı bir kerelik

aylık prim hizmet belgesinden dolayı asgari ücretin her ay için 2 katı çalıştırılma süresi kadar

ücret bordrosu geçersiz  her ay için asgari ücretin yarım katı asgari ücret 12 katı üst sınırına kadar

Yasal defter geçersiz olduğundan asgari ücretin yine yarım katı asgari ücret 12 katı üst sınırına kadar sigortasız işçi çalıştırma para cezası alırsınız.(ücret bordrosu ve yasal defter birlikte değerlendirilirse ikisinin ceza toplamı da asgari ücretin 12 katını geçemez.)

Cezalarda baz alınan 2018 yılı asgari ücreti 2029,50 TL dir.

Sgk idari para cezaları 5510 sayılı Kanunun 102. maddesinde düzenlenmiştir .

.

 One thought on “sigortasız işçi çalıştırma cezası”

  1. ….. çalışırken kalp krizi geçirdim. En yakın hastahaneye gittim. Bana hastahane muhasebesi tarafından sigortamın ödenmediğini bunun üzerine 2 aydır çalıştığım …….. muhasebecisi hemen seni sigortalı yapalım dediler fakat benim acilde o gece yoğun bakıma aldılar ertesi gün açık kalp ameliyatı oldum bu arada ailem sgk ya 5600 tl borç çıktığını ailem tarafından bu para ödendi bu şekilde genel sağlık sigortasından yaralandım. bu arada hiç bir maddi durumumun olmadığını 3 ay iş göremez raporunu doktorlar tarafından verildi. Şu an çok mağdurum devletimden sigortasız işçi çalıştırdığı için ne gerekiyorsa haklarında şikayetçiyim. Allah rızası için bana yardımcı olun. maddi durumum çok kötü olduğu için avukat tutamıyorum. Kanuni haklarımı takip edecek dumda değilim.
    Şimdiden sizlere ve devletime teşekkür ederim.

    Cevap : İşyerinde kalp krizi artık işkazası sayılıyor. Bunun için işkazası geçirdiğinize ve siortasız olduğunuza dair sgk müdürlüğüne dilekçe verin . İşkazası geçirenin tüm masrafları sgk tarafından ödenir . Ayrıca çalışamadığınız süre için eçici işöremezlik ödeneği alırsınız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir